DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun °C

Atakum’da konteynerler yer altına inecek

“SIFIR ATIK İÇİN YER ALTI KONTEYNERLERİ” MECLİSTE GÖRÜŞÜLEN SIFIR ATIK DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİ BİLDİREN BAŞKAN DEVECİ, SIFIR ATIK DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE OLDUĞUNU BELİRTEREK, “ ÇOK UZUN SÜREDİR BU KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞIYORUZ. BU ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA KIRSAL KALKINMA, KAPSAMLI BİR ÇEVRE EĞİTİM MODELİ GİBİ SOSYAL PROJELERİN İÇ İÇE OLDUĞU PROJELERİMİZ VAR. BURADA SONA GELDİK. TÜRKİYE’DE BAŞKA ÖRNEKLERİNİ DE İNCELEDİK. İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK AYNI ZAMANDA ANAYASAL BİR SORUMLULUK VE BELEDİYELERİN GÖREVİDİR. BELEDİYE YASAMIZDA DA BUNA BENZER HÜKÜMLER VAR. İLGİLİ PEK ÇOK YASA DA VAR. BU YASAL DAYANAKLARLA BİZ BU PROJENİN DEVAMI VE TAMAMLAYICISI OLARAK YER ALTI KONTEYNERİ SİSTEMİNİ ATAKUM’DA KURMAYA ÇALIŞIYORUZ. BİR DİĞER HUSUS ÇÖPLERİN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ. EĞER BUNLARI GERÇEKLEŞTİRİP KENTİMİZDE ÜRETİLEN EVSEL ATIKLARIN YÜZDE 50’Sİ VEYA YÜZDE 60’ININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNE YÖNELİK BİR POTANSİYELE ULAŞTIRABİLİRSEK ÇÖP TOPLAMA HİZMETİNE AYIRDIĞIMIZ BÜTÇEYİ DENKLEŞTİREBİLİRİZ. DİĞER YANDAN ŞEHRİN TEMİZLİĞİ, ATAKUM’UN KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM İDDİAMIZI ORTAYA ÇIKARACAK ENGELLERİ DE AŞMIŞ OLACAK”DEDİ.

Atakum’da konteynerler yer altına inecek
Banner Resmi
18.03.2020
373
A+
A-

Sıfır Atık Projesi kapsamında Atakum’da yeraltı çöp konteyneri sistemine geçilmesini görüşen Atakum Belediye Meclisi, ilgili maddeyi oy birliği ile kabul etti. Ayrıca Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, toplantıda belediyenin yürüttüğü korona virüsü ile mücadele süreci konusunda meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

Atakum Belediye Meclisi Mart ayı olağanüstü toplantısı Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Meclis gündeminde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından teklifi verilen ve Atakum’da katı atık olan evsel çöplerin toplanmasında yer altı çöp konteyneri sistemine geçilmesine ilişkin madde görüşüldü. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

“Sıfır atık için yer altı konteynerleri”

Mecliste görüşülen sıfır atık düzenlemesine ilişkin görüşlerini bildiren Başkan Deveci, sıfır atık konusunun dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde olduğunu belirterek, “Çok uzun süredir bu konuyla ilgili çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında kırsal kalkınma, kapsamlı bir çevre eğitim modeli gibi sosyal projelerin iç içe olduğu projelerimiz var. Burada sona geldik. Türkiye’de başka örneklerini de inceledik. İnsan sağlığını korumak aynı zamanda anayasal bir sorumluluk ve belediyelerin görevidir. Belediye yasamızda da buna benzer hükümler var. İlgili pek çok yasa da var. Bu yasal dayanaklarla biz bu projenin devamı ve tamamlayıcısı olarak yer altı konteyneri sistemini Atakum’da kurmaya çalışıyoruz. Bir diğer husus çöplerin kaynağında ayrıştırılmasını hedefliyoruz. Eğer bunları gerçekleştirip kentimizde üretilen evsel atıkların yüzde 50’si veya yüzde 60’ının geri dönüşümüne yönelik bir potansiyele ulaştırabilirsek çöp toplama hizmetine ayırdığımız bütçeyi denkleştirebiliriz. Diğer yandan şehrin temizliği, Atakum’un kültür, sanat ve turizm iddiamızı ortaya çıkaracak engelleri de aşmış olacak” dedi.

“Tek tip ve önerilen modelde yer altı konteynerlerini yapacaklar”

Yapılacak olan yeraltı konteynerlerinin Atakum için önemli bir adım olduğunu söyleyen Deveci, “Bu mevzuat hükümleri tamamı birlikte değerlendirildiğinde; kamu kurumları, büyük ticaret merkezleri, siteler, 20 bağımsız konuttan daha büyük apartmanlar bizim gösterdiğimiz yerlere, maliyetlerini kendilerini karşılamak kaydıyla, tek tip ve önerilen modelde yer altı konteynerlerini yapacaklar. Biz bu meclis kararıyla sürecin başladığını kurumlara tebliğ edeceğiz ve sürecin sağlıklı işlemesi için iş birliği yapacağız. Atakum bu meclis kararıyla önemli bir adım atmış olacak” diye konuştu.

“Dezavantajlı bireylere ulaşıyoruz”

Atakum’da korona virüsüne karşı yürütülen mücadele çalışmalarına da değinen Başkan Deveci, “Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi arkadaşlarımız korona virüsü sebebiyle evlerinde çıkamayan yaşlı, hamile ve engelli vatandaşların yaşamına dokunacak sosyal bir çalışmaya imza atıyor. Bir WhatsApp hattı kurdular. Dezavantajlı gruptaki Atakumlular buraya ulaşıyor. Temel gıda gibi market ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Sonrasında alışveriş gerçekleştirilip kapıda ödenecek şekilde evlere teslim ediliyor. Bunu yaparken Atakum esnafının gözetilmesi de ön planda tutuluyor” şeklinde konuştu.

Başkan Deveci ayrıca toplantıda Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünü anarak “Çanakkale Zaferi, hiçbir millete nasip olmayan bir başarı örneğidir. Türk milletine nasip olan bu günün seneyi devriyesidir. Ailemden, benim soyadımı taşıyan yedi şehit Çanakkale’de yatıyor. Bu ülkenin geleceği ve bugünler için canını feda eden tüm şehitlerimize rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.