Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 21°C
Açık
Samsun
21°C
Açık
Pts 30°C
Sal 29°C
Çar 27°C
Per 20°C

Kenevir üretimi izni için son gün 1 Nisan

TÜRKİYE’DE KENEVİR ÜRETİMİ 29 EYLÜL 2016 TARİH VE 29842 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN YÖNETMELİK KAPSAMINDA YÜRÜTÜLÜYOR. SAMSUN HALEN RUHSATLI ÜRETİM YAPILABİLECEK İLLER ARASINDA OLURKEN BİTKİ, TOHUM VEYA ELYAF (LİF) AMAÇLI OLARAK KENEVİR YETİŞTİRİLEBİLİYOR. İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ İBRAHİM SAĞLAM, KENEVİR YETİŞTİRMEK İÇİN MÜRACAATLARIN BAŞLADIĞINI BELİRTEREK, SON GÜNÜN 1 NİSAN OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

Kenevir üretimi izni için son gün 1 Nisan
21 Eylül 2021 13:27
425
A+
A-

SAMSUN (İHA) – Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kenevir üretmek isteyen çiftçilerin 1 Nisan’a kadar kaymakamlık ya da il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’de kenevir üretimi 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında yürütülüyor. Samsun halen ruhsatlı üretim yapılabilecek iller arasında olurken bitki, tohum veya elyaf (lif) amaçlı olarak kenevir yetiştirilebiliyor. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kenevir yetiştirmek için müracaatların başladığını belirterek, son günün 1 Nisan olduğunu ifade etti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İbrahim Sağlam, “Toplumsal asayiş ve halk sağlığı gerekçesiyle, kayıt dışı üretimine sadece bizde değil dünyanın pek çok yerinde kısıtlama getirilmiş olan kenevir bitkisinin üretiminde bildiğimiz gibi Samsun, bakanlığımızca ruhsatlı iller arasında ve hatta lokomotif konumundadır. Dolayısıyla bu ruhsat kapsamında, bitkinin üretimi için yasal başvuru ve üretim amacının beyanı gerekli görülmüştür. Bu husustaki müracaatlar 1 Nisan tarihine kadar en yakın kaymakamlık veya tarım ve orman ilçe müdürlüklerine yapılabilecek” dedi.

İzin almayan çiftçilerin ruhsatsız kenevir üretimi yapmış sayılacağının altını çizen Sağlam, şunları söyledi:

“Adı geçen yönetmelik hükümlerine göre tohum ve elyaf dışında kenevir üretimi söz konusu olmayıp, yasal izin almadan üretim yapılan kenevirler ruhsatsız üretim olarak değerlendirilecektir. 1 Nisan 2020 tarihi sonrasında kenevir üretimi için yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı ile kenevir üretim izin başvurusu kabul edilmeyecektir. Yönetmelik hükümlerine uygun şartları taşıyan parsel ve üreticilere üretim izini üretim yapılan parselin kayıtlı olduğu mülki amirlik (ilçede kaymakam, illerde ise Vali) tarafından verilmektedir. Bu bağlamda üreticilerimizin belirtilen mercilere istenen evraklarla birlikte şahsen başvurmalarını önemle hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dilerim.”

Kenevir üretim izni için gereken belgeler

Kenevir üretimi ruhsatı için gerekli belgeler şunlar:

Nüfus kayıt örneği, üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi, üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir yönetmeliğin ek-1’de yer alan örneğe uygun başvuru formu( ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden temin edilebilir) çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ve yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname (ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden temin edilebilir).

ETİKETLER: , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.