Dolar 32,5562
Euro 34,8667
Altın 2.427,00
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 30°C
Az Bulutlu
Samsun
30°C
Az Bulutlu
Çar 32°C
Per 22°C
Cum 18°C
Cts 19°C

14 yıldır tanı konulamayan genci bir haftada iyileştirdiler

“BU HASTALARI DOĞRU TEŞHİS ETMEK HAYAT KURTARICI OLABİLİYOR” YAPILAN TETKİKLER SONUCUNDA HASTAYA ‘GLUTARİK ASİDÜRİ TİP 2’ TANISININ KOYULDUĞUNU İFADE EDEN DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCE, “BU HASTALIK GENETİK GEÇİŞLİ BİR HASTALIK. KİŞİNİN ANNE VEYA BABASININ DA BU HASTALIĞI TAŞIMASI GEREKİYOR. ÖZELLİKLE AKRABA EVLİLİĞİNİN ÇOK SIK OLDUĞU ÜLKEMİZDE VE BÖLGEMİZDE BU TARZ HASTALIKLARIN GÖRÜLME SIKLIĞI BEKLENENİN ÜZERİNDE MAALESEF. BU HASTALIKTA MULTİPLE AÇİL-KOA DEHİDROJENAZ EKSİKLİĞİNE BAĞLI OLARAK VÜCUTTA ENERJİ ÜRETİMİNDE AKSAKLIKLAR GELİŞİYOR. ÖZELLİKLE UZAMIŞ AÇLIK, ORUÇ TUTMAK, ENFEKSİYON HASTALIKLARINA BAĞLI OLUŞAN İŞTAHSIZLIK DÖNEMLERİNDE BELİRTİLER GÖSTEREBİLİYOR. O NEDENLE HASTALARIN DÜZENLİ BESLENMELERİ VE HATTA UZAMIŞ GECE AÇLIKLARINDAN BİLE KENDİLERİNİ KORUMALARI ÇOK ÖNEMLİ. AKSİ TAKDİRDE KOMA VE ÖLÜME VARAN SONUÇLAR ORTAYA ÇIKABİLİYOR MAALESEF. HASTALIĞIN TEŞHİS EDİLMESİNİN DİĞER ÖNEMLİ YÖNÜ İSE, TEDAVİDE KULLANILAN B2 VİTAMİNİ VE KOENZİM Q- 10 İLE YENİ ATAKLAR ÖNLENEBİLİYOR. BU YÜZDEN BU HASTALARI ZAMANINDA TEŞHİS ETMEK VE UYGUN TEDAVİYİ BAŞLAMAK HAYAT KURTARICI OLABİLİYOR” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

13 Ağustos 2021 10:58
460
A+
A-

Samsun’da 14 yaşına kadar tanısı konulmadığı için tam olarak tedavi edilemeyen Hasan Hoşgör (16), Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hülya İnce tarafından tedavi edilerek bir haftada tekrar hayata tutundu. Hasan Hoşgör’ün babası Hüseyin Hoşgör, “Çocuğum bugün hayattaysa Doktor Hülya Hanım sayesindedir” dedi.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşayan Hasan Hoşgör, bir yaşından beri a aralıklı halsizlik, yürüyememe, bilinç değişikliği, çığlık atma ve etrafın farkında olmama atakları nedeniyle birçok hastaneye başvurdu ancak hastalığına teşhis konulamadı. Bu şikayetleri sürekli yineleyen 16 yaşındaki Ordulu genç, son olarak koma halinde VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Yoğun Bakıma, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hülya İnce tarafından kabul edildi. Dr. Öğr. Üyesi İnce’nin yaptığı ayrıntılı tetkikler sonucunda Hasan Hoşgör’e ’glutarik asidüri tip 2’ tanısı koyuldu. Hoşgör, uygulanan tedaviyle bir hafta içinde sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Egzersiz yapınca atak başlıyordu

Hastaya teşhis konulmasının ardından Metabolizma Hastalıkları Bölümüne yönlendirilerek uygun diyet ve ilaç tedavisine başlandığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Hülya İnce, tedavi süreci hakkında bilgiler verdi. Hasan Hoşgör’ün bilinç bulanıklığı ve yarı koma halinde yoğun bakım servislerine kabul edildiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi İnce, “Hastanın öyküsünde 1 yaşından itibaren ayda bir iki kez mide bulantısı ve kusma ataklarının olduğunu, hastanede yatarak 2-3 gün serum tedavisi alınca düzeldiğini öğrendik. Ataklar aşırı egzersiz yapınca ve yorulup terleyince oluyormuş. Halsizleşerek iştahı azalıyormuş ve saldırgan hareketleri oluyormuş. Sonra da atak başlıyormuş. Son atağı ilk kez bu kadar uzun sürmüş. Bizden önce gittikleri hastanede mevcut halinin yapılan ilaçlara bağlı gelişmiş olabileceği düşünülmüş. Hastada yürüyememe, bilinç değişikliği, uzun bağırma, delirmiş gibi hareketler olunca kan şekeri ölçülmüş ve değerleri çok düşük bulunmuş. Uygulanan tedaviyle kan şekerinin düzeltilmesine rağmen şikâyetleri iyileşmeyince bu kez de beyin iltihabı için inceleme yapılmış. Ancak bunun da söz konusu olmadığı ortaya çıkmış. Sonunda durumu ağırlaşıp yoğun bakıma alınması gerekince bize sevk edildi. Tedavisini biz devraldık” diye konuştu.

“Bu hastaları doğru teşhis etmek hayat kurtarıcı olabiliyor”

Yapılan tetkikler sonucunda hastaya ‘glutarik asidüri tip 2’ tanısının koyulduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi İnce, “Bu hastalık genetik geçişli bir hastalık. Kişinin anne veya babasının da bu hastalığı taşıması gerekiyor. Özellikle akraba evliliğinin çok sık olduğu ülkemizde ve bölgemizde bu tarz hastalıkların görülme sıklığı beklenenin üzerinde maalesef. Bu hastalıkta multiple açil-koa dehidrojenaz eksikliğine bağlı olarak vücutta enerji üretiminde aksaklıklar gelişiyor. Özellikle uzamış açlık, oruç tutmak, enfeksiyon hastalıklarına bağlı oluşan iştahsızlık dönemlerinde belirtiler gösterebiliyor. O nedenle hastaların düzenli beslenmeleri ve hatta uzamış gece açlıklarından bile kendilerini korumaları çok önemli. Aksi takdirde koma ve ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabiliyor maalesef. Hastalığın teşhis edilmesinin diğer önemli yönü ise, tedavide kullanılan B2 vitamini ve koenzim Q- 10 ile yeni ataklar önlenebiliyor. Bu yüzden bu hastaları zamanında teşhis etmek ve uygun tedaviyi başlamak hayat kurtarıcı olabiliyor” şeklinde konuştu.

Dr. Hülya İnce’ye teşekkür eden Hasan Hoşgör, “Şu anda kendimi çok iyi hissediyorum. Babamın dediği gibi hayatta kalmamın tek sebebi Hülya Hocamdır. O benim kurtarıcı meleğim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.